Uzdatnianie wody

Na czym polega uzdatnianie wody.

Uzdatnianie wody jest procesem mającym na celu uzyskanie jakości wody zgodnej z obowiązującymi normami i przeznaczeniem. Woda, która płynie w kranach może być wodą wodociągową lub z własnej studni. O ile woda wodociągowa spełnia wymogi wody pitnej, woda studzienna najczęściej posiada szereg parametrów przekraczających normę.
Woda jest uniwersalnym rozpuszczalnikiem. Kiedy przenika przez glebę i skały, rozpuszcza i wchłania minerały , które podczas podgrzania wody przyczyniają się do powstawania kamienia kotłowego.
Kiedy mieszkamy w rejonie twardej wody. Zawiera ona bowiem duże ilości rozpuszczonych w niej substancji, które niszczą urządzenia AGD oraz wpływają niekorzystnie na wiele rzeczy w naszym domu – począwszy od osadów w łazience, a skończywszy na stratach energii w urządzeniach grzewczych.
O jakości wody stanowi wiele parametrów. Najczęściej bierzemy pod uwagę twardość wody, zawartość soli żelaza i magnezu, chloru oraz mikroorganizmów.
Najłatwiej wyeliminować za dużą twardość wody. Pod pojęciem trwałej twardości wody znajduje się ilość rozpuszczonych w niej soli wapnia (Ca) i magnezu (Mg). Im większe stężenie soli, tym większa twardość.
Twardość wody najczęściej wyrażana jest w skali stopni niemieckich oznaczanych °dH lub °dGH w literaturze anglojęzycznej. Wartość poniżej 5,6°dH oznacza wodę bardzo miękką, natomiast powyżej 30,8°dH wodę bardzo twardą.
We Wrocławiu twardość wody mieści się w przedziale 19-20 °dH lecz w okolicach mamy wodę twardą o wartości dochodzącej nawet do 30°dH (okolice Stanowic)
Zmiękczanie wody polega na przepuszczaniu jej przez złoże z żywicą jonowymienną, w którym osadzają się jony wapnia i magnezu, a uwalniają jony sodu. Dlatego do automatycznej regeneracji złoża używa się tabletek z oczyszczonej soli kuchennej NaCl.

Korzyści ze stosowania stacji uzdatniania wody:

  • miękka woda chroni instalacje i urządzenia przed kamieniem kotłowym, przedłuża to żywotność i sprawność wszystkich urządzeń. Kamień kotłowy wpływa negatywnie na przekazywanie energii w wymiennikach obniżając ich wydajność, a tym samym zwiększając koszty ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej.
  • chronimy armaturę i sanitariaty przed osadem – zmniejszamy ilość niezbędnych detergentów nawet o 60% chroniąc środowisko. Łatwość sprzątania łazienek i kuchni skraca czas naszej pracy.
  • zabezpieczamy sprzęt AGD przed zniszczeniem i wzrostem zużycia energii. Płukanie prania w miękkiej wodzie jest skuteczniejsze, a ubrania są delikatne i przyjemne w dotyku ze względu na dokładniejsze usunięcie resztek proszku.
    zdrowsza skóra dzięki ograniczeniu ilości środków myjących, mogących wysuszać i podrażniać skórę,

Na co trzeba zwrócić uwagę decydując się na stację zmiękczającą wodę:

  • zmiękczona woda zawiera więcej jonów sodu (Na) oraz mniej jonów wapnia i magnezu, ważne dla osób stosujących diety nisko sodowe,
  • nie nadaje się do miksowania mleka dla niemowląt